NOVOSTI

Pratite aktivnosti Centra za kriznu politiku i reagovanje

OPŠIRNIJE…

 

Oglas Tender
12.10.2022.

Udruženje građana, Centar za kriznu politiku i reagovanje oglašava tender za nabavku tehničke opreme.
Pozivaju se svi zainteresovani da dostave svoje ponude putem pošte ili na adresu Orfelinova br.33. Čukarica, Beograd u periodu od 12.10. zaključno sa 27.10.2022.

 

Oglas Tender
15.09.2022.

Udruženje građana, Centar za kriznu politiku i reagovanje oglašava tender u edukativne svrhe.
Pozivaju se svi zainteresovani da dostave svoje ponude putem pošte ili na adresu Orfelinova br.33. Čukarica, Beograd u periodu od 15.09 zaključno sa 29.09.2022.
Tender je produžen nedelju dana, zaključno sa 10.10.2022.
Tendersku dokumentaciju možete preuzeti u PDF dokumentima.

 

Oglas Tender
26.01.2022.

Udruženje građana, Centar za kriznu politiku i reagovanje oglašava tender u edukativne svrhe.
Pozivaju se sve zainteresovane škole koje se bave neformalnom edukacijom da pošalju svoje aplikacije u periodu od 26.01.2022. zaključno sa 09.02.2022.

Inkluzija kroz prirodu: Osnaživanje i integracija žena izbeglica i migrantkinja kroz iskustva boravka na otvorenom– OUT4IN

26.06.2024.

Povodom Svetskog dana izbeglica 2024. godine, Centar za kriznu politiku i reagovanje (CKPR) organizovao je vebinar pod nazivom „Inkluzija kroz prirodu: Osnaživanje i integracija žena izbeglica i migrantkinja kroz iskustva boravka na otvorenom– OUT4IN” koji je održan 26. juna 2024. godine.
48 učesnika i učesnica imalo je priliku da se upozna sa novim OUT4IN Tookit-om namenjenim profesionalcima koji rade u oblasti zaštite, inkluzije i integracije prisilno raseljenih lica, zatim u oblasti obrazovanja, uključujući i obrazovanje žena i devojčica izbeglica i migrantkinja, kao i sportskog i sličnog obrazovanja, i koji žele da unaprede svoje veštine rada sa ženama i devojčicama izbeglicama i migrantkinjama u prirodnom okruženju ili koji su zainteresovani za razvoj i upravljanje obrazovnim i rekreativnim programima namenjenim ovoj populaciji. Vebinar je, takođe, predstavio izazove rada sa prisilno raseljenim ženama i devojčicama, izazove obrazovanja u multikulturalnom okruženju, zatim se osvrnuo na neophodne veštine i kulturne kompetencije, kao i na prednosti sprovođenja aktivnosti i edukacije na otvorenom. Vebinar je nastao uz podršku Erasmus + KA220 Partnerstva — OUT4IN i UNHCR Srbija.

Trening u Saragosi u okviru OUT4IN Erasmus + KA220 partnerstva

11. 06. 2024.

U okviru projekta OUT4IN koji Centar za kriznu politiku i reagovanje realizuje pod pokroviteljstvom Erasmus + KA220 programa, predstavnice CKPR-a bile su u prilici da prisustvuju dvodnevnom treningu koji je održan u Saragosi od 11. do 12. juna 2024. godine.
Ovaj trening je okupio predstavnike sedam organizacija iz ukupno pet država koje su zajednički uključene u implementaciju projekta i izradu inovativnog Toolkit-a koji je kreiran sa ciljem da unapredi inkluziju i integraciju žena izbeglica i migrantkinja kroz aktivnosti u prirodi. Učesnici i učesnice treninga su predstavili nove strategije i resurse u radu sa prinudno raseljenim ženama. Trening je imao i za cilj da ohrabri sve učesnike na dalje korake i akciju i da naprave promenu u svojoj okolini.

CKPR na Globalnim konsultacijama Visokog Komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice sa nevladinim organizacijama u Ženevi

11-13. 06.2024.

Centar za kriznu politiku i reagovanje je sa velikim zadovoljstvom prihvatio poziv da učestvuje na godišnjim konsultacijama UNHCR-a sa nevladinim organizacijama, kao i da doprinese radu upravljačke grupe UNHCR-ovih konsultacija koje su se ove godine održale u periodu od 11. do 13. juna 2024. u Ženevi.
Tema konsultacija bila je „Rešenja, inkluzija i rodna ravnopravnost“. Sam događaj se sastojao iz desetak sesija i propratnih događaja u organizaciji UNHCR-a i nevladinih organizacija. Učesnici iz različitih delova sveta su se okupili kako bi razmenili iskustva, dobre prakse, ali i izazove sa kojima se susreću u radu, te razvili preporuke koje će biti predstavljene Izvršnom komitetu UNHCR-a. Direktor Centra, Vladimir Sjekloća, moderirao je i diskusiju na interaktivnoj sesiji koja se bavila preporukama za uspešnu inkluziju izbeglica.

Novi Kulinarski mostovi u Kulturnom centru Grad

20.05.2024.

Kada se spoje muzika iz Afrike, rukotvorine i slatkiši iz Evrope sa začinima iz Azije, dobijemo sjajne Kulinarske mostove, koji okupljaju različite ukuse, kulture, nacije i tradicije. U saradnji sa Visokim Komesarijatom Ujednjenih nacija za izbeglice (UNHCR) i Ugostiteljsko-turističkom školom iz Beograda, po drugi put ove godine, održan je događaj „Kulinarski mostovi“ 20. maja u Kulturnom centru Grad.
Ovaj gastronomski užitak za sva čula, nastavak je kulinarskih okupljanja koje Centar organizuje i dvanaesta je manifestacija u poslednje četiri godine. Posetioci su uživali u specijalitetima iz Irana i Srbije, koje su pripremile izbeglice iz Irana (majka i ćerka) i učenici iz Beograda. Takođe, okupljeni su mogli da uživaju i u rukotvorinama i umetninama koje su izradile izbeglice iz Ukrajine. Događaju je prisustvovalo više od 100 posetilaca, među kojima tridesetak izbeglica i tražilaca azila iz Burundija, Ukrajine, Irana, Konga, Kameruna, Iraka i Rusije.

Održana izložba radova povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije

15.05.2024.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije (IDAHOBIT), u saradnji sa UNHCR-om i Belgrade Pride-om, Centar za kriznu politiku i reagovanje je sa zadovoljstvom otvorio IDAHOBIT bazar, gde su izbeglice iz Ukrajine, Sirije i Avganistana, kao i kvir osobe iz lokalne populacije izložile svoje rukotvorine. Uz pomoć NVO Sigma Plus iz Niša, izbeglice sa juga Srbije pridružile su se događaju i izložile svoje radove.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije obeležava se 17. maja i ima za cilj koordinaciju internacionalnih događaja koji podižu svest o kršenju LGBTI+ prava širom sveta, te u isto vreme promoviše ravnopravnost, prihvatanje i poštovanje prava.

Radionice kulturoloških kompetencija za učenike srednjih škola u Obrenovcu

26.04. 2024.

Tokom aprila meseca, Centar za kriznu politiku i reagovanje je, u saradnji sa Visokim Komesarijatom Ujedinjenih nacija (UNHCR) u Srbiji, uspešno održao dve radionice na temu kulturoloških kompetencija sa učenicima srednjih škola u Obrenovcu.
Više od 60 učenika Tehničke škole i Ugostiteljsko turističke škola iz Obrenovca, imalo je priliku da se upozna sa kulturama, nasleđem i običajima zemalja iz koje potiču prisilno raseljene osobe. Svoje iskustvo učenicima je predstavio i kulturni medijator Centra, inače izbeglica iz Iraka.

Završena obuka iz kulturne medijacije na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu

22.04.2024.

Kulturna medijacija nije samo prevođenje. To je veština povezivanja jezika i ljudi kroz poznavanje običaja, tradicije i lokalnog konteksta različitih kultura. U saradnji sa Filološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Visokim Komesarijatom Ujedinjenih nacija (UNHCR) u Srbiji, već treću godinu zaredom, Centar za kriznu politiku i reagovanje uspešno je realizovao praktičnu i teorijsku obuku iz kulturne medijacije koju je ove godine uspešno završilo 43 studenata različitih studijskih programa.
Dvanaestoro zainteresovanih studenata, pohađaće program stažiranja Centra tokom letnjih meseci i primeniti stečena znanja u praksi. Cilj ovog programa jeste da pruži doprinos standardizaciji kulturne medijacije u Repubici Srbiji, kao i da ojača mogućnosti tercijarnog obrazovanja. Tokom protekle dve godine, 97 studenata je završilo ovu obuku.

Održan Vaskršnji bazar ženskih rukotvorina

22-23.03.2024.

Na poziv UNHCR Srbije, Centar se pridružio Vaskršnjem bazaru ženskih rukotvorina pod pokroviteljstvom Fondacije Princeze Katarine u Tržnom centru Galerija od 22-23. marta 2024. godine. Među više od 30 izlagača, šestoro izbeglica iz Avganistana, Sirije, Ukrajine i Rusije, izložilo je svoje rukotvorine, nakit, slike i skulpture. Ukupan prihod od prodaje namenjen je direktnoj pomoći ženama izbeglicama, socijalno ugroženim ženama, kao i deci sa teškoćama u intelektualnom razvoju.

Predavanja na temu „Prisilno raseljavanje i kulturološke kompetencije“

12.03.2024.

Studenti odeljenja za socijalni rad Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu prisustvovali su predavanjima pod nazivom „Prisilno raseljavanje i kulturološke kompetencije“ tokom marta 2024. godine. Predavanja su bila posvećena trendovima prisilnih raseljavanja, kulturološkim razlikama i informacijama o zemljama porekla osoba u mešovitim migracijama, štetnim običajima i sličnim temama, kao i mogućnostima obavljanja stručne prakse u organizacijama civilnog društva.
Predavanja su organizovali Centar za kriznu politiku i reagovanje (CKPR\CRPC) u saradnji sa Filozofskim fakultetom Univerziteta u Novom Sadu, Visokim komesarijatom za izbeglice Ujedinjenih nacija (UNHCR) u Srbiji i Ekumenskom humanitarnom organizacijom (EHO).

Kulinarski mostovi u KC GRAD-u

05.03.2024.

Posle deset uspešnih Delikatesnih ponedeljaka, u novog godini stvaramo novu kulinarsku tradiciju uz podršku UNHCR predstavništva u Srbiji. Prvi ovogodišnji događaj pod nazivom „Kulinarski mostovi” održan je u Kulturnom centru GRAD, 5. marta 2024. godine. Tu su posetioci mogli da probaju specijalitete iz Sirije i Srbije, koje su zajedno pripremali učenici Ugostiteljsko-turističke škole iz Beograda i izbeglice iz Sirije, kao i da uživaju u umetničkim delima izbeglica iz Avganistana i Ukrajine. Više od 100 gostiju prisustvovalo je događaju, među kojima je bilo i više od 30 izbeglica i tražilaca azila iz Burundija, Ukrajine, Avganistana, Irana, Konga, Sirije, Rusije i drugih zemalja.

WBIMUN – The Western Balkans International Model United Nations

16.02.2024.

Bila nam je čast da sa partnerima iz UNHCR Srbija otvorimo ovogodišnji WBIMUN (The Western Balkans International Model United Nations). Takođe, događaju održanom od 16-18. februara, pridružile su se četiri mlade izbeglice i svojim znanjem i iskustvom doprinele različitim temama o kojima se diskutovalo.

Održana obuka za zaposlene u Komesarijatu za izbeglice i migracije RS

22.02.2024.

Nakon odlične prošlogodišnje saradnje, Centar za kriznu politiku i reagovanje se i ove godine sa zadovoljstvom odazvao pozivu Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije (KIRS) da održi seriju obuka o kulturološkim razlikama i specifičnostima, razlozima napuštanja i štetnim običajima u zemljama porekla prisilno raseljenih osoba i tako doprineo daljem jačanju kapaciteta aktera koji se bave zaštitom osoba u mešovitim migracijama. Na obukama održanim tokom februara u Trening centru Komesarijata u Plandištu, predavači Centra predstavili su osobenosti više zemalja i sa kolegama iz KIRS-a razmenili iskustva rada sa osobama sa ovih područja. Obuka je održana uz podršku UNHCR Srbije.

Kroz prirodu do inkluzije – podrška ženama izbeglicama i migrantkinjama

01.10.2023.

Erasmus+ KA2 projekat OUTforIN (OUTdoor for INclusion: Improving resilience and integration for refugees and migrant women through outdoor experiences – OUTforIN – Inkluzija kroz prirodu: Osnaživanje i integracija žena izbeglica i migrantkinja kroz iskustva boravka na otvorenom) namenjen je unapređivanju socijalne inkluzije žena izbeglica i migrantkinja. Projekat promoviše povezivanje sa lokalnom zajednicom i edukaciju kroz boravak u prirodi i druge aktivnosti na otvorenom, poput planinarenja i šetnji.

Žene izbeglice i migrantkinje suočavaju se sa različitim ograničenjima prilikom bavljenja sportom ili boravkom u prirodi – ne poznaju programe namenjene boravku na otvorenom, pogodne lokacije, zatim suočavaju se sa finansijskim i organizacionim izazovima (poput pitanja transporta od mesta prebivališta do izletišta, zatim pitanja čuvanja dece tokom aktivnosti na otvorenom), kao i sa stigmom unutar njihove, ali i lokalne zajednice. Ovi i slični razlozi često sprečavaju žene izbeglice i migrantkinje da izađu u prirodu kao i da odvoje vreme za takvu vrstu aktivnosti. Cilj projekta je ne samo da osnaži i pruži podršku ženama u aktivnostima u prirodi, da razvije njihova komunikaciona, digitalna i „zelena“ znanja i veštine, već i da promoviše društvenu inkluziju žena kroz aktivnosti na otvorenom. Ovaj projekat podržava i profesionalni razvoj relevantnih aktera tako što kreira instrumente koje profesionalni edukatori i facilitatori mogu koristiti u daljem radu sa populacijom izbeglica i migranata.

Projekat je okupio sedam organizacija iz pet zemalja – iz Finske (Monaliiku), Španije (Viaje ala Sostenibilidad), Austrije (Vienna Insitute for International Dialogue and Cooperation – VIDC, IEC- Zentrum fur Inovative Bildung), Italije (Trekkify, GEA – Societa cooperativa sociale) i Srbije (Centar za kriznu politiku i reagovanje).

Obeležen Međunarodni dan žena

08.03.2024.

Centar za kriznu politiku i reagovanje je, uz podršku UNHCR-a i Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, obeležio Međunarodni dan žena 2024. medijskom kampanjom podizanja svesti javnosti prema zapošljavanju izbeglica, a naročito žena izbeglica, pod sloganom «Podržimo izbeglice — one obogaćuju naše društvo!». Građani Beograda i Novog Sada su na četiri centralne lokacije u periodu od 02. do 08. marta 2024. godine mogli da vide bilborde sa ilustracijom jednog od studenata izbeglica u Srbiji. Tom prilikom, direktor Centra za kriznu politiku i reagovanje, Vladimir Sjekloća, gostovao je u jutarnjem programu Radio-televizije Vojvodine (https://youtu.be/yycamdbdIK8?si=IXiWkFfLTO5EOPCh).

Oglas Tender

12.10.2022.

Udruženje građana, Centar za kriznu politiku i reagovanje oglašava tender za nabavku tehničke opreme.
Pozivaju se svi zainteresovani da dostave svoje ponude putem pošte ili na adresu Orfelinova br.33. Čukarica, Beograd u periodu od 12.10. zaključno sa 27.10.2022.

Tendersku dokumentaciju možete preuzeti u PDF dokumentima.

download link: Propratno Pismo.pdf
download link: Upit za davanje ponude.pdf

Oglas Tender

15.09.2022.

Udruženje građana, Centar za kriznu politiku i reagovanje oglašava tender u edukativne svrhe.
Pozivaju se svi zainteresovani da dostave svoje ponude putem pošte ili na adresu Orfelinova br.33. Čukarica, Beograd u periodu od 15.09. zaključno sa 29.09.2022.
Tender je produžen nedelju dana, zaključno sa 10.10.2022.
Tendersku dokumentaciju možete preuzeti u PDF dokumentima.

download link: Propratno Pismo.pdf
download link: Upit za davanje ponude.pdf

Oglas Tender

26.01.2022.

Udruženje građana, Centar za kriznu politiku i reagovanje oglašava tender u edukativne svrhe.
Pozivaju se sve zainteresovane škole koje se bave neformalnom edukacijom da pošalju svoje aplikacije u periodu od 26.01.2022. zaključno sa 09.02.2022.
Tendersku dokumentaciju možete preuzeti u PDF dokumentima.

download link: Propratno Pismo.pdf
download link: Upit za davanje ponude.pdf

Održana tri okrugla stola na temu inkluzije i integracije

07.10.2021.

U okviru projekta koji Centar za kriznu politiku i reagovanje sprovodi u partnerstvu sa Državnim sekretarijatom za migracije Švajcarske Konfederacije (SEM), u septembru i oktobru održana su tri okrugla stola pod nazivom «Hajde da se upoznamo – Izbeglice naše komšije». Projekat ima za cilj inkluziju i integraciju osoba u mešovitim migracijama, te su gradovi u kojima su organizovani susreti upravo oni u kojima se nalaze centri za prihvat – Pirot, Obrenovac i Kikinda.

U veoma živim diskusijama, pored građana i lokalnih udruženja, učestvovali su i predstavnici lokalnih samouprava i institucija. Rad u okviru oblasti inkluzije i integracije izložili su Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije, UNHCR, IOM i Ambasada Švajcarske, kao i predstavnici različitih lokalnih samouprava i institucija. U diskusijama su učestvovali i građani i predstavnici lokalnih udruženja, diskutovalo se mogućnostima i potrebama potencijalne saradnje, primerima ksenofobije, govoru i zločinima iz mržnje, kao i stvaranju bezbednog okruženja kako za građane, tako i za osobe u mešovitim migracijama.

Novi ciklus edukativno-kreativnih radionica

04.10.2021.

Počeo je novi ciklus umetničkih i frizerskih edukativno-kreativnih radionica. Uz podršku LDS Charities Serbia, u okviru projekta „Hand in Hand“ (Ruka ruci) deca bez pratnje i žene i devojke iz izbegličko-migrantske populacije imaju priliku da budu kreativni, da se međusobno druže i sarađuju, kao i da steknu korisna znanja.
Osim CRPC facilitatora i kulturnih medijatora, veliku podršku pružaju i zaposleni u Centrima za azil u Krnjači i Bogovađi, u Zavodu za vaspitanje dece i omladine u Beogradu, Integracionoj kući „Pedro Arrupe“, kao i kolege iz UNHCR Serbia.

Saopštenje

19.02.2021.

Organizacije okupljene oko Koalicije za zaštitu dece izbeglica i migranata od zlostavljanja i zanemarivanja upozoravaju da su se prethodnih dana na više javnih mesta u Beogradu pojavili uznemirujući posteri sa diskriminatornim i ksenofobičnim sadržajima i porukama uperenih protiv izbeglica i migranata koji borave u Srbiji. Na posterima kojima su bili oblepljeni izlozi pojedinih lokala na Zelenom vencu i vozila gradskog prevoza nalaze se neprimerene fotografije sa porukama koje šire paniku i osećaj hostilnosti i agresije prema pripadnicima ove društvene grupe. Neki od postera sadrže i izuzetno uznemirujući sadržaj, poput fotografije teroriste koji u rukama drži odsečenu ljudsku glavu ili scene masovnog fizičkog obračuna na nepoznatoj lokaciji. Fotografije prate i uznemirujuće grafičke ilustracije – siluete terorista koji nose oružje, zatim isečci iz različitih medijskih objava o krivičnim delima koje su navodno počinile izbeglice i migranti. Na posterima su istaknute i antimigrantske parole poput ”Stop naseljavanju migranata”, ”Stop lažnim izbeglicama”…

Na žalost, u poslednjih godinu dana u Srbiji je primetan nagli porast ksenofobičnog sentimenta čiji su glavni zagovarači i podstrekači ekstremno nacionalističke formalne i neformalne grupe, pokreti i organizacije. Uzimajući u obzir da su strahovi od terorizma i islamizacije neki od najjačih generatora predrasuda kada su u pitanju izbeglice i migranti poreklom iz arapskih zemalja, pomenute grupe i ekstremno nacionalistički orijentisani pojedinci, u želji da manipulišu stanovništvom, izjednačavaju ljude koji beže od ratova i progona sa islamskim fundamentalistima, što dalje vodi ka strahovima od promene kompletnog verskog i kulturnog identiteta sredine u koju dolaze.

Upozoravamo da su za stvaranje i reprodukciju ksenofobičnih uverenja najzaslužniji neograničen on- line prostor dostupan sve većem broju ljudi, pojedini mediji, ali i institucije koje tolerišu nedopustivo ponašanje desničarskih organizacija i pojedinaca. Zato pozivamo nadležne organe da utvrde ko je kreator i distributer ksenofobičnih postera i sličnog uznemirujućeg štampanog materijala i da ih adekvatno sankcionišu. Podsećamo da posledica ksenofobije nije samo porast zločina iz mržnje prema pripadnicima jedne društvene grupe, nego i urušavanje kompletnog sistema vrednosti zasnovanog na poštovanju ljudskih prava. U atmosferi ksenofobije žrtva nikada nije samo pojedinac ili društvena grupa koja je neosnovano označena kao ”pretnja” za stanovništvo, nego upravo to stanovništvo koje usled manipulacije postaje sučesnik u širenju rasne, nacionalne i verske mržnje i netrpeljivosti.

Koaliciju za zaštitu dece izbeglica i migranata od zlostavljanja i zanemarivanja čine organizacije Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS, Centar za kriznu politiku i reagovanje (CRPC), Danish Refugee Council (DRC), Indigo, Mreža psihosocijalnih inovacija (PIN), Humanitarni centar za integraciju i toleranciju (HCIT) i Refugee Aid Serbia (RAS).

NAPOMENA: U prilogu šaljemo fotografije postera koje su prethodne nedelje snimljene na Zelenom vencu u Beogradu i u autobusu GSP-a broj 27E. Prilikom objavljivanja fotografija, najlepše vas molimo da ih potpišete – Arhiva: CRPC.

Oglas Tender

09.02.2021.

Udruženje građana, Centar za kriznu politiku i reagovanje oglašava tender u edukativne svrhe. Pozivaju se sve zainteresovane škole koje se bave neformalnom edukacijom da pošalju svoje aplikacije u periodu od 09.02.2021. zaključno sa 23.02.2021. Tendersku dokumentaciju možete preuzeti u PDF dokumentima.

download link: Propratno Pismo.pdf
download link: Upit za davanje ponude.pdf

Publikacija „Između zatvorenih granica 2019″

15.12.2020.

Već treću godinu za redom, uz podršku UNHCR Srbija, Centar za kriznu politiku i reagovanje i Humanitarni centar za integraciju i toleranciju zajedničkim snagama pripremaju publikaciju „Između zatvorenih granica“ (Between Closed Borders). Publikacija se bavi izazovima i trendovima sa kojima se susreću izbeglice, tražioci azila i migranti u Srbiji 2019. godine, pre svega u Beogradu i u pograničnim oblastima Vojvodine, gde ove dve organizacije obavljaju deo svojih aktivnosti.

Publikacija analizira trendove i kretanje izbegličko-migrantske populacije kroz Srbiju 2019. godine, slučajeve takozvanih kolektivnih proterivanja iz okolnih zemalja, zatim praksu prekršajnih sudova u Vojvodini. Posebna pažnja posvećena je jednoj od malobrojnih i veoma ranjivih grupa među izbeglicama i migrantima – LGBTI osobama, kao i deci izbeglicama i migrantima koja putuju bez pratnje roditelja ili staratelja.

Podrška deci izbeglicama i tražiocima azila za učenje na daljinu

15.10.2020.

Posledice pandemije virusa COVID-19 mogu da osećaju ne samo odrasli već i deca. Među njima su deca izbeglice i tražioci azila koji žive u Srbiji. Preko projekta koji pruža podršku izbeglicama u Srbiji, Centar za kriznu politiku i reagovanje u partnerstvu sa UNHCR Srbija, pomaže ovoj deci da neometano i sa razumevanjem mogu da prate nastavu na daljinu.

Donacija medicinske opreme Domu zdravlja Tutin

28.08.2020.

Kao i mnoge lokalne zajednice u Srbiji, opština Tutin teško je pogođena pandemijom virusa COVID-19. CKPR se odazvao pozivu organizacije Impuls iz Tutina i uz svesrdnu pomoć i podršku Latter-day Saint Charities Serbia, Domu zdravlja u Tutinu donirao neophodnu medicinsku opremu. Među pacijentima ovoga doma zdravlja nalazi se ne samo lokalno stanovništvo, već njegove usluge koriste i izbeglice, tražioci azila i migranti smešteni u obližnjem centru za azil. Zahvaljujući svesrdnoj podršci Latter-day Saint Charities, ovoj zdravstvenoj instituciji donirana je medicinska oprema veoma važnu za ranu dijagnostiku i lečenje. Pacijentima Doma zdravlja u Tutinu su na raspolaganju hematološki analizator, CTG mašina za kardiotokografiju, kolposkop i EKG/ECG, u ukupnoj vrednosti donacije od 1.764.963,81 RSD.

Osnovana Koalicija za zaštitu dece izbeglica i migranata

15.09.2020.

Kako bi pružila bolju zaštitu deci izbeglicama i migrantima, kao jednoj od najranjivijih grupa dece, koja je neretko izložena različitim rizicima, poput zlostavljanja, nasilja, uključujući i rodno i polno, zatim rizicima od diskriminacije, eksploatacije, zanemarivanja, nasilja, organizacije Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS, Centar za kriznu politiku i reagovanje (CKPR/CRPC) i Danski savet za izbeglice (DRC) formirale su Koaliciju za zaštitu dece izbeglica i migranata od zlostavljanja i zanemarivanja.

Obeležen Svetski dan izbeglica

20.06.2020.

Danas 79,5 miliona ljudi živi izvan svojih domova, kao izbeglice i raseljene osobe. Zajedničkim naporima organizacija Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS, Centar za kriznu politiku i reagovanje (CKPR/CRPC) i Danskog saveta za izbeglice (DRC), podržanim od strane UNHCR-a Srbija, nastao je kratak film posvećen upravo izbeglicama (https://www.facebook.com/CRPCngo/videos/639885206596225/).

Kreativne radionice za maloletnike bez pratnje

12.06.2020.

Centar za kriznu politiku i reagovanje nastavlja uspešnu saradnju sa zavodima za vaspitanje dece i omladine u Beogradu i Nišu kao i drugim lokacijama za smeštaj dece bez pratnje. U okviru projekta podržanog od strane LDS Charities Serbia i UNHCR Srbija, CKPR organizuje kreativne radionice za maloletnike bez pratnje iz izbegličko-migrantske populacije. Veliku podršku nam pružaju i sami vaspitači i zaposleni u tim ustanovama.

Radionice su interaktivne i ohrabruju decu da aktivno učestvuju u kreativno-obrazovnom procesu, da se druže i sarađuju. Kroz praktičan rad i igru deca se upoznaju sa različitim likovno-zanatskim tehnikama.

Radionice o položaju LGBTI osoba iz migrantske populacije

18.03.2020.

Kako bi približili položaj LGBTI osoba iz migrantske populacije predstavnicima državnih institucija i organizacija civilnog društva koje se bave LGBTI osobama u Srbiji, krajem 2019. i početkom 2020. godine, Centar za kriznu politiku i reagovanje organizovao je niz radionica. Radionice su deo projekta realizovanog u okviru IRIS mreže – „IRIS uMREŽAvanje – civilno društvo za zaštitu korisnika u sistemu upravljanja migracijama” koji sprovode Initiative for Development and Cooperation (IDC) u partnerstvu sa ASB South East Europe, LIR CD iz Bosne i Herzegovine, Otvorena Porta – Open Gate: La Strada Macedonia, ARSIS Organizatë Shoqërore e Përkrahjes së të Rinjve iz Tirane i SOS Podgorica, uz finansijsku pomoc Evropske unije.

Takodje, želimo da se zahvalimo Zaštitniku građana Republike Srbije, Povereniku za zaštitu ravnopravnosti i ERA – LGBTI Equal Rights Association na podršci koju su nam pružili.

Nastavak radionica o integraciji

28.01.2020.

Kako bi se tražiocima azila približile procedure integracije, raspoložive usluge i načini na koje mogu da im pristupe, zatim kultura i karakteristike Srbije, tokom 2020. godine biće održana serija radionica na temu integracije u azilnim centrima. Radionice su nastale kao rezultat zajedničkog rada Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, UNHCR Srbija, Beogradski centar za ljudska prava i Centar za kriznu politiku i reagovanje.

Održana radionica o integraciji

08.12.2019.

U cilju boljeg upoznavanja učesnika sa načinom na koji integracija funkcioniše, u prostorijama OSP Miksalište održana je radionica sa tražiocima azila. Učesnicima su predočene procedure, kao i načini da pristupe raspoloživim uslugama. Radionicu su osmislili i podržali predstavnici Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, UNHCR Srbija, Beogradski centar za ljudska prava i Centar za kriznu politiku i reagovanje. 

Učešće na otvaranju izložbe o izbeglicama

30.11.2019.

CKPR je sa velikim zadovoljstvom učestvovao na otvaranju izložbe The Itinerary – Tracing the Refugee Routes! Tom prilikom smo sa učesnicima razgovarali o opasnostima puta kroz koje izbeglice prolaze na putu ka sigurnijim krajevima. Veliko hvala festivalu fotografije Vizualizator na sjajnoj organizaciji događaja. 

GAME PEOPLE: Irregular migration and risks

26.11.2019.

U utorak 26. novembra predstavljena je publikacija Ljudi „gejma“: Neregularna migracija i rizici, koja je nastala u saradnji Centra za kriznu politiku i reagovanje (CKRP) i Državnog sekretarijata za migracije (SEM) Švajcarske Konfederacije. U publikaciji su opisani rizici i problemi sa kojima se susreću migranti i izbeglice na svom putu iz zemlje porekla ka zemljama Evropske Unije. U fokusu publikacije su mladi migranti i izbeglice do 25 godina starosti i maloletnici koji su se na ovaj put uputili bez roditelja ili staratelja. Od avgusta do oktobra 2019. godine, Centar je sproveo fokusirane grupne diskusije i radionice sa mladima i maloletnicima bez pratnje, smeštenim u azilnim i drugim centrima za prihvat izbeglica i migranata, kao i institucijama i prihvatilištima za maloletna lica u Beogradu, Bogovađi, Sjenici, Loznici i Nišu, sa ciljem da se utvrdi značaj koje rizici neregularnih migracija imaju za ovu populaciju, kao i da bi se podigao stepen znanja o istim.

Zahvaljujemo se CRPC timu koji je sproveo projekat i pomogao stvaranju publikacije, a naročito Mariji Marjanović za izradu rečnika fraza.

Za više informacija o podršci Švajcarske u Srbiji, posetite veb stranicu švajcarske ambasade: www.swiss-cooperation.admin.ch/serbia

Publikacija „Između zatvorenih granica 2018″

16.07.2019.

U utorak, 16. jula u Medija centru u Beogradu održana je prezentacija publikacije „Između zatvorenih granica 2018“ (Between Closed Borders 2018) u organizaciji Centra za kriznu politiku i reagovanje (CKPR) i Humanitarnog centra za integraciju i toleranciju (HCIT).

Publikacija je nastala u okviru projekta koji finansira UNHCR u Srbiji, a predstavlja terenska iskustva HCIT-a i CKPR-a, sa posebnim osvrtom na Beograd i pogranična područja na severu zemlje, gde ove dve organizacije sprovode svoje aktivnosti, kao i pregled stanja u kome su se nalazili migrani i izbeglice u Srbiji u 2018. godini.

Skupu su se obratili Šef predstavništva UNHCR-a u Srbiji Hans Fridrih Šoder, Koordinator Komesarijata za izbeglice Republike Srbije Jelena Šurlan, Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i scocijalna pitanja Svetozar Aleksov, kao i autorke publikacije Ivana Vukašević (HCIT) i Maja Dragojević (CRPC). Foto: Medija centar

Obeležen Međunarodni dan izbeglica

22.06.2019.

Jedan od ciljeva treninga bio je i da se opišu prava i problemi sa kojima se susreću LGBTI osobe u Srbiji i svetu, da se objasne razlozi zbog kojih takve osobe napuštaju zemlju porekla, kao i da se iz prve ruke prestave iskustva LGBTI izbeglica i tražilaca azila. Veoma smo ponosni na sve učesnike i predavače. Borba se nastavlja!

Seminar o običajima i odnosu društva prema LGBTI osobama

05.06.2019.

Još jedan Seminar o štetnim običajima i odnosu društva prema LGBTI osobama u zemljama porekla za zaposlene je za nama! Ovoga puta namenjen je osoblju Kancelarije za azil Republike Srbije. Kurikulum za ovaj Seminar CKPR je razvio uz podršku UNHCR Serbia. Zahvaljujemo se Ministarstvu unutrašnjih poslova RS i IOM Serbia na ukazanom poverenju i organizaciji ovog Seminara.

Izložba dečijih radova u OŠ „Branko Pešić“

31.05.2019.

Uz podršku LDS Charities, Centar za kriznu politiku i reagovanje pomogao je izložbu dečijih radova u Osnovnoj školi Branko Pešić u Beogradu. Lokalni i učenici iz izbegličke/migrantske populacije pripremili su i predstavili svoje radove na izložbi povodom završetka školske godine. Radovi su rezultat kreativnih radionica održanih tokom školske 2018/2019 godine uz podršku LDS Charities. 

Izbeglice na PRIDE-u

17.05.2019.

Podržani od strane UNHCR Serbia, CKPR se pridružio izbeglicama na prvom PRIDE-u u Novom Sadu. Ovom prilikom bismo se zahvalili grupi Grupi IZAĐI što su sa nama podelili poziv na ovaj radostan događaj. Srećan PRIDE svima!

Školski čas o izbeglicama

26.03.2019.

Kako izgleda život izbeglice i migranta u Srbiji? Koje su njihove životne priče? Kakve sve vrste migracija postoje? Ovim i sličnim pitanjima bavili smo se na uglednom času u Ekonomsko-trgovinskoj školi u Požarevcu uz podršku UNHCR Serbia.

Izložba rukotvorina žena izbeglica

19.03.2019.

Rukotvorine žena izbeglica iz prihvatnog centra u Adaševcima i ovaj put su izazvale veliku pažnju posetilaca „Handmade festivala“ koji su kroz druženje sa učesnicama mogli bliže da se upoznaju sa kulturom i autentičnim motivima Irana na Dorćol Platz-u.

U saradnji sa UNHCR Srbija, Međunarodnom organizacijom za migracije i Komesarijatom za izbeglice i migracije Republike Srbije, CKPR je pomogao realizaciju ovog događaja.

Seminar o štetnim običajima i odnosu društva prema LGBTI osobama

20.02.2019.

Uz podršku UNHCR Serbia, održan je jednodnevni seminar „Štetni običaji i odnos društva prema LGBTI osobama u zemljama porekla“ namenjen pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova, stručnim radnicima centara za socijalni rad, kao i terenskim radnicima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Predavači su govorili o štetnim običajima i odnosu društva prema LGBTI osobama u Avganistanu, Pakistanu, Iranu, Siriji i Iraku. 

Publikacija „Između zatvorenih granica”

02.07.2018.

Centar za kriznu politiku i reagovanje i Humanitarni centar za integraciju i toleranciju (www.hcit.rs) održali su promociju zajedničke publikacije „Između zatvorenih granica” u beogradskom Medija centru, 2. jula 2018. Publikacija je objavljena pod pokroviteljstvom UNHCR Srbija.

U publikaciji je predstavljena analiza situacije u kojoj su se nalazile izbeglice i migranti tokom 2017. godine u Beogradu i pograničnim područjima na severu Srbije, sa posebnim osvrtom na probleme sa kojima se ova populacija suočava nakon zatvaranja „Balkanske rute” i pooštravanja migracionih politika. Neki od glavnih problema upravo su kolektivna proterivanja iz susednih zemalja, mesta neformalnih okupljanja na pomenutim lokacijama i zbrinjavanje ranjivih kategorija izbeglica i migranata.

Skupu su se, pored autorki, obratili i Hans Fridrih Šoder, šef predstavništva UNHCR-a Srbija, Ivan Gerginov, pomoćnik Komesara za izbeglice i migracije RS, Milenko Nikić savetnik u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja RS, Ratko Bubalo, predsednik Upravnog odbora HCIT-a i Vladimir Sjekloća direktor CKPR-a. Foto: HCIT

Izazovi terenskog rada sa izbeglicama

25.06.2018.

Povodom Svetskog dana izbeglica, Centar za kriznu politiku i reagovanje je u prostorijama Refugee Aid Miksalište organizovao okrugli sto na temu „Izazovi terenskog rada sa izbeglicama” okupivši predstavnike organizacija koje rade sa izbeglicama i migrantima u Beogradu. Na skupu su sumirana iskustva aktera uključenih u direktan terenski rad sa korisnicima i skrenuta je pažnja javnosti na izazove sa kojima se “terenci” susreću.

Otkrivanje murala u Miksalištu

04.06.2018.

Kao jedna od organizacija zajednice Refugee Aid Miksalište, Centar za kriznu politiku i reagovanje (Crisis Response and Policy Centre) pridružio se svečanosti povodom otkrivanja zajedničkog murala za Miksalište, u okviru koje je održao mini koncert orijentalne muzike. Kreativnost, interakcija i kulturna razmena u osnovi su ovog kolektivnog umetničkog dela, kojim se pruža podrška i skreće pažnja na položaj osetljivih grupa, izbeglica i migranata kao i njihove potrebe za uključivanjem u društvo.

Okrugli sto o kulturološkim i obrazovnim karakteristikama dece izbeglica

16.05.2018.

U skladu sa potrebama zaposlenih u školama koje pohađaju deca migranti/izbeglice/tražioci azila i uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, UNICEF, UNHCR i Centar za kriznu politiku i reagovanje organizovali su prvi u nizu okruglih stolova na temu „Kulturološke i obrazovne karakteristike zemalja porekla dece migranata/izbeglica/tražilaca azila”.

Kolege predavači većinom iz zemalja o kojima je bilo reči na okruglom stolu, upoznali su učesnike sa kulturom, tradicijom, obrazovnim sistemom i aktuelnom situacijom zemalja porekla dece migranata/izbeglica/tražilaca azila.

Izložba rukotvorina na Handmade festivalu

17.03.2018.

Uz pomoć UNHCR Srbija i kolega iz organizacija Caritas i Sigma Plus, Centar za kriznu politiku i reagovanje pružio je podršku ženama izbeglicama iz centara u Principovcu, Pirotu, Bosilegradu i Divljani, koje su izložile svoje rukotvorine na Handmade festivalu održanom u Dorćol Placu u subotu, 17. marta 2018. godine.

Obeležen Međunarodni dan maternjeg jezika

21.02.2018.

U Srbiji živi više od 30 etničkih zajednica koje se služe svojim jezikom, dok je u službenoj upotrebi 11 jezika manjina. Takođe, ovde trenutno borave i izbeglice i migranti iz više od 40 zemalja sveta. Ovoj populaciji Centar za kriznu politiku i reagovanje svojim redovnim aktivnostima olakšava da ostvari svakodnevnu komunikaciju na maternjem jeziku.

Radionice o kulturološkom nasleđu

06.12.2017.

CRPC se pridružio obeležavanju 16 Dana aktivizma protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja. U Beogradu, Preševu, Pirotu, Šidu i Subotici kolege iz UNHCR-a i CRPC-a održale su radionice na temu razumevanja kulturološkog nasledja Avganistana, Pakistana, Sirije i Iraka. CRPC su predstavljali Vladimir Sjekloća, Saman Ali Vještica, Ivan Idris i Marjan al Mahamid.

Zahvaljujemo se predstavnicima institucija i organizacija civilnog društva koji su učestvovali u ovim aktivnostima.

Zaštita ljudskih prava kroz mrežu Help on the route

28.11.2017.

Uz podršku Fondacije Ana i Vlade Divac, pravna savetnica Centra za kriznu politiku i reagovanje učestvovala je na sastanku sa predstavnicima medija da bi im približila aktivnosti u okviru mreže Pomoć na putu (Help on the route), koja okuplja više organizacija iz Srbije i Makedonije. Aktivnosti CRPC-a imaju za cilj poboljšanje pristupa zaštiti ljudskih prava i mehanizmima protiv diskriminacije sa kojom se izbeglice i migranti mogu susresti. 

CKPR info desk na novoj lokaciji

1.12.2016.

Od 1. decembra 2016. godine Info desk Centra za kriznu politiku i reagovanje počinje sa radom u prostorijama Miksališta, Gavrila Principa 15 u Beogradu. CKPR nastavlja da pruža svoje usluge korisnicima 24 sata 7 dana u nedelji. 

Trening o kulturnoj medijaciji i sistemu upućivanja

20.12.2016.

Uz podršu UNHCR-a Srbije, Centar za kriznu politiku i reagovanje je 20. decembra 2016. godine u beogradskom hotelu Falkensteiner održao trening o odlikama, praksama i sistemu upućivanja kao i značaju i iskustvima kulturološkog konteksta u zaštiti izbeglica. Svoja izlaganja su predstavili Vladimir Sjekloća, direktor CKPR-a i Saman Ali Vještica, koordinatorka kulturnih medijatora i prevoditeljka za urdu jezik u Centru za kriznu politiku i reagovanje.

Godišnjica Info centra za azil

4.8.2016.

Od avgusta 2015. kada je otvoren u Nemanjinoj 3 u Beogradu, Info centar za azil je posetilo više od 56.000 korisnika kojima su pružene usluge prevodilaca i kulturnih medijatora, servisne i informacije o azilnom sistemu Srbije, pravna, psihološka i druga pomoć.

Info centar za azil je nastao kao projekat nekoliko organizacija civilnog sektora i Opštine Savski venac a u okviru koga se izdvojila i nova organizacija – Centar za kriznu politiku i reagovanje.

Predstavnica UNHCR-a u Srbiji, Frančeska Boneli, je pohvalila dosadašnji rad Centra za kriznu politiku i reagovanje najavila podršku njegovom daljem radu.

Centar za kriznu politiku i reagovanje traži usluge fizičkog obezbeđenja prostora

15.3.2017.

CKPR u narednom periodu otvara tender za izbor dobavljača usluge fizičkog obezbeđenja za dva prostora u Beogradu. Jedan prostor je na adresi Birčaninova 28b veličine oko 80m2, drugi je na adresi Gavrila Principa 15 veličine oko 120m2.

Svi zainteresovani za učešće mogu da pošalju zvaničan zahtev za dostavu informacija na mail adresu malmahamid@crpc.rs do 21. marta 2017. godine. Detaljne informacije biće dostavljene elektronskim putem, kao odgovor na poslati zahtev. 

Centar za kriznu politiku i reagovanje traži usluge taksi prevoza preko taksi vaučera

15.3.2017.

CKPR u narednom periodu otvara tender za izbor dobavljača usluge taksi prevoza preko taksi vaučera. Kriterijumi koji će biti uzeti u obzir:

Od momenta poziva potrebno je da vozilo bude na startnoj poziciji u roku od 10 minuta.

Da na raspolaganju budu veća putnička vozila, po potrebi.

Relacije koje je potrebno da vaučer pokrije su centar Beograda (lokal), Krnjača, Ovča.

Svi zainteresovani za učešće mogu da pošalju zvaničan zahtev za dostavu informacija na mail adresu malmahamid@crpc.rs do 21. marta 2017. godine. Detaljne informacije biće dostavljene elektronskim putem, kao odgovor na poslati zahtev.      

Centar za kriznu politiku i reagovanje traži transportna sredstva za prevoz izbeglica i tražilaca azila.

14.02.2017.

CKPR u narednom periodu otvara tender za izbor dva dobavljača u sektoru primarnog transporta – za prvi region (Beograd, Vojvodina, Šumadija i zapadna Srbija) i drugi region (južna i istočna Srbija). Primarni transport koji pruža CKPR usmeren je na prevoz izbeglica i tražilaca azila iz Beograda, Gavrila Principa 15, do sledećih destinacija: centri za azil (Krnjača, Bogovadja, Banja Koviljača, Tutin, Sjenica), prihvatni centri (Obrenovac, Preševo, Bujanovac, Dimitrovgrad, Pirot, Divljana (Bela Palanka), Bosilegrad), tranzitni centri (Šid, Adaševci, Principovac, Subotica, Sombor).

Procenjen obim prevoza na nedeljnom nivou je oko 4 vožnje, a izbor vozila bi bio definisan brojem korisnika usluge transporta u datom trenutku. Svi zainteresovani za učešće mogu da pošalju zvaničan zahtev za dostavu informacija na adresu malmahamid@crpc.rs do 24. februara 2017. Detaljne informacije biće dostavljene elektronskim putem, kao odgovor na poslati zahtev.

SOP u zaštiti dece izbeglica i migranata

22.12.2016.

Trening pod nazivom “Standardne operativne procedure (SOP) zaštite dece izbeglica i migranata” održan je 22. decembra 2016. godine u organizaciji Centra za kriznu politiku i reagovanje i uz podršku UNHCR-a i UNICEF-a Srbije. Izlaganja su predstavili Lidija Milanović iz Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, Aleksandra Mrkela i Miroslav Budimir iz Gradskog centra za socijalni rad.